Știri

Ce noi servicii pot furniza medicii de familie

Din data de 1 iulie 2021, medicii de familie care au pregătirea şi aparatura necesară în cabinet vor putea oferi pacienţilor asiguraţi din propria listă mai multe servicii noi, informează CNAS.
02 Iulie 2021
Știri
02 Iulie 2021

Ce noi servicii pot furniza medicii de familie

Din data de 1 iulie 2021, medicii de familie care au pregătirea şi aparatura necesară în cabinet vor putea oferi pacienţilor asiguraţi din propria listă mai multe servicii noi, informează CNAS.


Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) arată care sunt noile serviciile furnizate:

Spirometrie:

  • Ajută la diagnosticarea şi monitorizarea anumitor afecţiuni ale plămânilor;
  • Pentru efectuarea acestei proceduri, pacientul este instruit să sufle tot aerul corespunzător  volumului maxim expirator pulmonar, urmând indicaţiile medicului.
Măsurarea ambulatorie a tensiunii arteriale timp de 24 de ore (Holter):
  • Oferă informaţii cu privire la o suspiciune de hipertensiune arterială, hipertensiune arterială oscilantă sau hipotensiune arterială; 
  • Constă în montarea unui dispozitiv electronic la nivelul taliei şi a unei manşete de tensiometru pe braţ, care măsoară tensiunea arterială la intervale de timp specifice şi memorează valorile măsurate.

Măsurarea indicelui de presiune gleznă – braţ: 

  • Metodă de diagnosticare a unei afecţiuni arteriale periferice, care indică îngustarea sau blocarea fluxului sanguin la nivelul arterelor periferice (membre superioare sau inferioare); 
  • Test care compară tensiunea arterială la nivelul gleznelor cu cea mai mare valoare a tensiunii arteriale la nivelul braţelor.

Efectuarea şi interpretarea electrocardiogramei (EKG) pentru monitorizarea bolilor cardiovasculare confirmate:

  • Indică eventualele tulburări de ritm cardiac şi  poate depista  afecţiuni ischemice ale inimii, inclusiv infarctul; 
  • Înregistrează impulsurile electrice ale inimii, prin intermediul unor electrozi plasaţi pe piele, în zona pieptului, pe braţe şi pe picioare. 

În funcţie de afecţiunile pacientului, de simptomele şi problemele pe care le acuză, medicul de familie poate să decidă efectuarea unuia din serviciile de mai sus, care constau în proceduri non-invazive şi nedureroase.

Te-ar mai putea interesa
Știri

Cartea electronică de identitate, un substitut pentru cardul de sănătate

Din luna septembrie, persoanele care au carte electronică de identitate o vor putea utiliza și în locul cardului de sănătate, a anunțat președintele CNAS.

...

Știri

Proiect pentru acces transfrontalier la date medicale

România participă la un proiect ce urmărește crearea unui sistem unitar și sigur, care să permită accesul controlat la datele medicale în statele UE. 

...

Știri

CNAS vrea să modifice contractul-cadru. Care sunt noutățile

CNAS a publicat în transparență decizională un proiect de modificare a contractului-cadru pe mai multe paliere, cu scopul de a îmbunătăți accesul la ssrvicii și de a crește calitatea îngrijirilor medicale.

...