Știri

CNAS: bolnavii de hepatită cronică virală C aflaţi în tratament „interferon free” au fondurile şi medicamentele asigurate

Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) confirmă, printr-un comunicat trimis presei, că bolnavii aflaţi deja într-o schemă de tratament interferon free nu vor fi afectaţi de negocierea unor noi contracte.
01 August 2018
Știri
01 August 2018

CNAS: bolnavii de hepatită cronică virală C aflaţi în tratament „interferon free” au fondurile şi medicamentele asigurate

Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) confirmă, printr-un comunicat trimis presei, că bolnavii aflaţi deja într-o schemă de tratament interferon free nu vor fi afectaţi de negocierea unor noi contracte.
„Deoarece în spaţiul public continuă să apară afirmaţii conform cărora tratamentele bolnavilor de hepatită cronică C se întrerup până la finalizarea negocierilor unor noi contracte de tip cost-volum-rezultat, CNAS doreşte să revină asupra precizărilor făcute public, în repetate rânduri, referitoare la acest subiect. Astfel, toţi bolnavii de pe aria terapeutică hepatita cronică virală C care sunt în acest moment prinşi într-o schemă de tratament 'interferon free' au asigurate fondurile şi medicamentele până la finalizarea tratamentului (12 sau 24 săptămâni, după caz) şi nu depind de negocierea unor noi contracte”, explică reprezentanţii CNAS în comunicatul de presă.

CNAS menţionează că, în acest moment, se află în negocierea contractelor cost-volum-rezultat pentru următoarea etapă de tratament, care va avea ca ţintă un număr de pacienţi eligibili extins la 13.000, precum şi intrarea în tratament a pacienţilor aflaţi în stadiul F1 de fibroză hepatică.

„Totodată, o noutate a viitoarelor contracte este faptul că vor intra în tratament şi pacienţi aflaţi în stadiul F1 de fibroză hepatică, alături de cei aflaţi în stadiile mai avansate, care nu au intrat până acum în terapie”, subliniază CNAS, adăugând că se urmăreşte să existe mai multe scheme de tratament disponibile pentru majoritatea categoriilor de pacienţi, iar medicul curant urmează să aleagă schema şi durata optimă a terapiei, în funcţie de starea clinică a pacientului.

Prin recentele modificări ale actelor normative referitoare la contractele de tip cost-volum/cost-volum-rezultat, termenele de negociere au fost mult reduse, mai precizează sursa citată.

În acest sens, CNAS urmează să primească marţi ofertele finale pentru viitoarele contracte din partea companiilor farmaceutice, iar după analizarea acestor oferte, contractele vor fi semnate în scurt timp şi vor intra în derulare la data de 1 a lunii următoare semnării.

Sursa: AgerpresCasa Naţională de Asigurări de Sănătatetratament fără interferonhepatita Cfibroză hepaticăCNAS
Te-ar mai putea interesa
Știri

Rețeaua de spitale care derulează programe naționale de sănătate ar putea fi extinsă

Președintele CNAS a anunțat publicarea în transparență decizională a unui ordin legislativ care vizează includerea a 29 de unități sanitare în rețeatua de spitale care derulează programe naționale de sănătate.

...

Știri

Dosarul electronic de sănătate va putea fi accesat din vară

Dosarul electronic de sănătate va fi disponibil din această vară, a anunțat președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate.

...

Știri

CNAS va avea un departament propriu de farmacoeconomie

Echipele de la CNAS vor lucra cu experți din zona universitară, inclusiv de la Academia de Studii Economice (ASE).

...