Știri

Ministerul Sănătăţii: s-au depistat încă 91 de cazuri de infectare cu Omicron

În ultimele 2 zile, Institutul Naţional de Boli Infecţioase „Matei Balş” şi INCDMM „Cantacuzino” au confirmat încă 91 cazuri noi de infectare cu tulpina Omicron a virusului SARS-CoV-2.
06 Ianuarie 2022
Știri
06 Ianuarie 2022

Ministerul Sănătăţii: s-au depistat încă 91 de cazuri de infectare cu Omicron

În ultimele 2 zile, Institutul Naţional de Boli Infecţioase „Matei Balş” şi INCDMM „Cantacuzino” au confirmat încă 91 cazuri noi de infectare cu tulpina Omicron a virusului SARS-CoV-2.


Este vorba despre 46 de bărbaţi şi 45 de femei din municipiul Bucureşti şi judeţele Braşov, Mureş, Constanţa, Harghita, Ilfov, Sibiu, Tulcea, Argeş, Călăraşi, Maramureş, Călăraşi, Caraş Severin, Prahova, Satu-Mare, Timişoara, se arată într-un comunicat al Ministerului Sănătăţii.

Un număr de 9 persoane au istoric de călătorie în Marea Britanie, Italia şi Portugalia, iar 40 sunt nevaccinate anti-COVID 19.

Numărul cazurilor de infectare la nivel naţional cu varianta Omicron se ridică la 183.

 

Ginecologia (1)

ministerul sanatatiinoi cazuriinfectare omicron
Te-ar mai putea interesa
Știri

Investiții importante în sistemul medical românesc

Aceste investiții înseamnă echipamente moderne, servicii medicale mai eficiente.

...

Știri

Mecanism nou de finanțare a spitalelor

Spitalele vor fi finanțate după un mecanism nou, care va ține cont de serviciile medicale acordate și de numărul pacienților tratați în unitățile sanitare. Măsura este cuprinsă într-un nou pachet de reforme anunțat de Ministe...

Știri

Tratamentul pacienților critici cu leziuni traumatice acute

Ministerul Sănătății continuă să construiască un sistem de sănătate care răspunde mai rapid.

...