Din aceeași categorie
Concertul extraordinar Armoniile Speranţei se află la ediţia a patra şi va fi susţinut de Orchestra Medicilor „Dr. Ermil Nichifor” din Bucureşti şi Corul Naţional Român în sprijinul bolnavilor de cancer. Evenimentul va avea loc pe 14 decembrie 2024, la Opera Naţională Bucureşti, începând cu ora 19:00, se arată într-un comunicat de presă transmis redacţiei.
La această ediţie, concertul extraordinar susţinut de Orchestra Medicilor „Dr. Ermil Nichifor” din Bucureşti şi Corul Naţional Român va include piese din repertoriul clasic semnate de Giuseppe Verdi, Charles Gounod, Frederic Chopin, Johannes Brahms, Ciprian Porumbescu, Carl Orff ş.a.
A 70-a aniversare a Orchestrei Medicilor
Pe scena Operei Naţionale se va afla şi celebrul flautist Ionuţ Ştefănescu. De asemenea, un grup de copii extrem de talentaţi se va alătura Orchestrei Medicilor „Dr. Ermil Nichifor” la cea de-a 70-a aniversare a sa, ca simbol al continuităţii artistice şi al preocupării de a transmite generaţiilor următoare valorile înalte ale carităţii şi compasiunii: Maria Sofia Burcă (pian), David Ivaşcu (saxofon), Mara Antonia Burcă (pian), Gheorghe Matei (trompetă).
„Armoniile Speranţei reprezintă pentru medicii muzicieni nu doar un eveniment cultural pe care ne-am dori să-l transformăm într-o întâlnire tradiţională cu publicul, ci şi un mesaj al profesioniştilor din domeniu către societatea civilă, acela de a practica mai des empatia, compasiunea şi de a întinde o mână semenilor aflaţi la nevoie. Cea de-a patra ediţie este cu atât mai specială pentru noi cu cât anul acesta Orchestra Medicilor «Dr. Ermil Nichifor» din Bucureşti a împlinit 70 de ani şi a adunat de-a lungul timpului atât un repertoriu impresionant, cât şi un palmares remarcabil de prezenţe pe unele dintre cele mai mari scene ale lumii”, spune Col. Dr. Remus Nica, directorul evenimentului.
Din Orchestra Medicilor Dr. eErmil Nichifor” fac parte somităţi ale vieţii medicale din România. Unii dintre membri fac parte atât din Orchestra Europeană a Medicilor, cât şi din Orchestra Mondială a Medicilor. Primele trei ediţii ale Concertului Extraordinar Armoniile Speranţei au avut loc pe 10 decembrie 2022 şi 9 decembrie 2023 la Opera Naţională Bucureşti, iar pe 7 iunie 2024 la Chişinău. Mesajul transmis de medicii muzicieni a avut un impact deosebit: în urma evenimentelor au fost strânse fonduri pentru ajutorarea celor mai vulnerabili dintre semenii noştri, pacienţii oncologici. De asemenea, au avut şi un important succes mediatic, concertele fiind transmise de SRR şi TVR.
Ediţia a patra a Concertului Extraordinar Armoniile Speranţei, organizată de Fundaţia „Medicina şi Muzica” şi Opera Naţională din Bucureşti, se desfăşoară sub Înaltul Patronaj al Universităţii de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” din Bucureşti, cu sprijinul Ministerului Culturii şi sub egida Colegiului Medicilor din România. Coproducătorii evenimentului sunt Trinitas TV şi Radio România.